Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul împlineşte şase ani de arhierie

       La 19 februarie 2006, în catedrala mitropolitană din Timişoara, avea loc hirotonia şi instalarea Preasfinţitului Părinte Paisie Ion – Lugojanul, ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Cu alegerea şi întărirea Sfântului Sinod, în urma propunerii Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae al Banatului, noul ales ipopsifiu era hirotonit arhiereu, de către Chiriarhul eparhiei, împreună cu Preasfinţiţii Episcopi Timotei al Aradului, Lucian al Caransebeşului, Sofronie de la Gyula şi Daniil de la Vârşeţ, în prezenţa multor clerici, credincioşi, reprezentanţi ai altor culte şi oficialităţi. La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nicolae a arătat motivele alegerii unui nou Episcop-vicar, între altele, în urma plecării la Caransebeş, a Preasfinţitului Episcop Lucian Mic. Chiriarhul locului a mai arătat că, prin alegerea, hirotonia şi instalarea Preasfinţitului Episcop-vicar Paisie Lugojanul, se înscrie o nouă pagină de istorie în Arhiepiscopia Timişoarei şi Mitropolia Banatului.

La acest popas aniversar, colaboratorii de la Centrul eparhial şi de la catedrala mitropolitană, protopopii, clericii şi credincioşii eparhiei, urează Preasfinţiei Sale, să aibă parte de îndelungaţi şi rodnici ani de arhierie, spre folosul Sfintei Biserici a lui Hristos Domnul. „Să trăiţi la mulţi şi binecuvântaţi ani!”.

Comments are closed.