Preotul nonagenar Ioan Gașpar s-a născut în veșnicie

Preotul pensionar Ioan Gașpar, fost slujitor al catedralei mitropolitane din Timișoara, a început vineri, 23 iulie 2021, călătoria spre Împărăția lui Dumnezeu.

Născut în localitatea Lugojel, la data de 17 iunie 1926, din părinții Eva și Ilie, Ioan Gașpar a absolvit Liceul „Coriolan Brediceanu” din Lugoj, apoi a urmat cursurile Insitutului Teologic de grad Universitar din Cluj, unde, la data de 8 iulie 1949, a asusținut teza de licență: „Dragostea, virtutea de bază a păstorului sufletesc”.

După finalizarea cursurilor teologice, la 21 august 1949 s-a căsătorit cu tânăra Doina, căsnicia lor fiind binecuvântată de Dumnezeu cu fiul Marcel.

La 30 august 1949, a fost hirotonit întru diacon de către mitropolitul Vasile Lazarescu, cu binecuvântarea căruia a fost încadrat diacon la parohiile Timișoara Cetate și Timișoara IV Iosefin, unde a funcționat între anii 1953-1963.

În anul 1963, același mitropolit l-a numit pe postul de diacon la catadrala mitropolitană, la care a slujit până în anul 1973, când a fost hirotonit preot catedral.

Din anul 1973 și până la 1 septembrie 1998, când s-a pensionat, a slujit fără înrerupere, la catedrala mitropolitană, unde și-a pus în valoare talanții dăruiți de Tatăl ceresc: dragostea de semeni, răbdarea, blândețea, buna înțelegere cu clericii, angajații și credincioșii, cumpătarea, curajul și dăruirea pentru apărarea dreptei credințe în anii grei ai comunismului.

Pentru calitățile sale teologice și morale, i s-a încredințat conducerea Consistoriului bisericesc al Arhiepiscopiei Timișoarei și a fost răsplătit de mitropolitul Nicolae Corneanu cu acordarea înaltei distincții de iconom-stavrofor (purtarea Crucii pectorale și a brâului roșu).

Trupul preotului Ioan Gașpar este depus la capela mortuară de pe strada  Palmierilor nr. 23, slujba de înmormântare urmând a fi oficiată luni, 26 iulie, la capela ortodoxă a cimitirului din Calea Buziașului, de la ora 13:00.

Acum, la ceasul vremelnicei noastre despărțiri, în numele Părintelui Mitropolit Ioan, al clericilor și credincioșilor catedralei mitropolitane, transmitem familiei îndoliate alese condoleanțe și rugăm pe bunul Dumnezeu să-i facă parte părintelui Ioan de bucuria Raiului.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!

Biroul de presă al Centrului eparhial