Prima Duminică din Postul Adormirii Maicii Domnului

În Duminica a 6-a după Rusalii și prima Duminică din Postul Adormirii Maicii Domnului, credincioșii bănățeni au participat la Sfânta și Dummnezeiasca Liturghie, oficiată la Catedrala mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi” din capitala Banatului, de un sobor de preoți și diaconi.

La sinaxa euharistică a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, care, după otpustul slujbei, a rostit o omilie în cadrul căreia a explicat fragmentul evanghelic duminical, narat de Sfântul Apostol și Evanghelist Matei, referitor la vindecarea paraliticului din Capernaum.

Fiind prima zi din postul Sfintei Mării, Părintele Mitropolit Ioan i-a îndemnat pe credincioși să meargă pe cărarea tainică spre părintele duhovnic, pentru a-și mărturisi păcatele, întrucât Hristos a venit în lume pentru iertarea păcatelor noastre.

Comments are closed.