Sărbătoarea “Intrării în Biserică a Maicii Domnului” la Timişoara

De sărbătoarea “Intrării în Biserică a Maicii Domnului” la catedrala mitropolitană din Timişoara Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul Macarie, episcopul românilor ortodocşi din Europa de Nord şi Preasfinţitul Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Macarie a subliniat importanţa praznicului de astăzi, evidenţiind rolul covârşitor al Maicii Domnului în lucrarea de mântuire a neamului omenesc prin Domnul nostru Iisus Hristos.

În cadrul slujbei, diaconul Aurelian Ştefan Ciucur a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei Cheglevici, protopopiatul Sânnicolau Mare.

După Sfânta Liturghie, soborul slujitorilor a oficiat slujba de Te Deum, cu prilejul aniversării zilei de naştere a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.