Sfințirea Crucii și binecuvântarea turnului bisericii Parohiei Jabăr

În Duminica Ortodoxiei, în ceas de seară, Înaltpreasfintitul Părinte Mitropolit Ioan a poposit în parohia Jabăr , protopopiatul Lugoj unde a sfinţit crucea şi turnul care vor fi așezate pe biserică.

Soborul slujitorilor a fost format din părintele consilier pe probleme de patrimoniu şi construcţii bisericeşti, ing.Anişorac Timotei, părintele protopop Ionuţ Furdean, părintele Aurel Andrieş, parohul bisericii şi părintele Andi Valeriu Pop, preot paroh la parohia Boldur. Pe lângă credincioși, la eveniment au participat și reprezentanți ai autorităților locale.

După slujba de sfințire, Înaltpreasfințitul  Părinte Mitropolit Ioan a ţinut un cuvânt de învăţătură, în care a evidenţiat că Biserica este cel mai sfânt loc dintr-un sat, totodată făcând apel la credincioşi să iubească Biserica şi locurile natale , insuflând această dragoste şi celor mai tineri. Totodată, Înaltpreasfinţia sa a explicat credincioşilor simbolistica Sfintei Cruci şi rolul ei atât de important într-o comunitate care se strânge în jurul unui altar deasupra căruia Crucea este simbol al biruinţei.

Părintele paroh a pregătit o diplomă de apreciere, diplomă semnată de Mitropolitul Banatului, pentru credincioasa Suba Agnesia, care timp de 40 de ani a frământat şi copt prescurile pentru Sfânta Liturghie.

Biserica din satul Jabăr, cu hramul “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”, a fost zidită în anul 1888. Pictura a fost refăcută în anul 1992 de către pictorul Vasile Dăpărăţeanu. În ultima perioadă s-au executat diferite lucrări la biserică, în acest sens amintim schimbarea totală a acoperişului. Parohia cuprinde un număr de 140 de familii şi 328 de credincioşi.