Sfințirea noului sediu al Protopopiatului Timișoara II

Astăzi, 10 septembrie 2020, a avut loc sfințirea noului sediu al Protopopiatului Timișoara II de pe strada Moise Nicoară, nr. 17 din Timișoara. La acest eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului și Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, care a oficiat slujba de sfințire.

La slujba de binecuvântare au luat parte consilieri de la Centrul eparhial, părinții protopopi și preoții slujitori din cadrul Protopopiatului Timișoara II. După momentul liturgic, Părintele Mitropolit Ioan a rostit un cuvânt în care a evidențiat lucrarea misionară la care este chemat noul părinte protopop, Cristian Păiș, precum râvna preoților, prin jertfa cărora această lucrare a fost finalizată.

Actualul sediu al Protopopiatului Timișoara II datează din anul 1912 și în decursul timpului a funcționat ca școală confesională și școală de stat. Din anul 2004 clădirea a fost retrocedată parohiei Timișoara Fabric, care a utilizat-o pentru nevoile comunității. Pentru ca Protopopiatul Timișoara II să-și desfășoare activitățile administrative și bisericești în condiții optime, parohia Timișoara Fabric a pus la dispoziție acest spațiu generos. Lucrările de renovare ale clădirii au început în urmă cu 5 ani, iar astăzi, 10 septembrie 2020, noul sediu a fost inaugurat în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, al Preasfințitului Părinte Paisie Lugojanul și al preoților din Protopopiatul Timișoara II.