Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană din Timişoara

Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în duminica a XX- a după Rusalii la Catedrala mitropolitană din Timişoara. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. În cadrul slujbei, Preasfinţitul Paisie a hirotonit în treapta diaconiei pe Adrian Nicola, iar diaconul Florian Maxim a fost hirotonit preot pe seama parohiei Icloda, protopopiatul Timişoara II.  În cuvântul rostit, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a tâlcuit înţelesurile pline de învăţătură pentru noi creştinii privind viaţa şi moartea. Este o minune pe care Mântuitorul o face pentru ca oamenii să vadă puterea Sa dumnezeiască şi să înţeleagă că El este Domn al vieţii dar şi stăpân peste moarte. În această pericopă Evanghelică viaţa şi moartea se întâlnesc într-un punct în care Dumnezeu vine şi ne arată sensul adevărat al vieţii, iar Adevărul este Hristos care ajută celor credincioşi în drumul spre împărăţia lui Dumnezeu. După predică numeroşi credincioşi, dintre care foarte mulţi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Catedralei mitropolitane condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.