Slujire arhierească la Catedrala mitropolitană din Timişoara

          În prima duminică din Postul Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop – vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit la catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi timişoreni. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Ierarhul a evidenţiat înţelesurile duhovniceşti ale pericopei evanghelice duminicale de la Luca 12, 16-21 , ce înfăţişează “ Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina”. Astfel, Preasfinţitul Paisie a subliniat importanţa recunoştinţei faţă toate darurile materiale şi spirituale primite de la Dumnezeu, Izvorul tuturor bunătăţilor, pe care trebuie să le întrebuinţăm cu înţelepciune spre folosul şi mântuirea noastră, cât şi a celor din jur. Totodată, a accentuat nevoia cultivării şi agonisirii virtuţiilor, ca bogăţii nepieritoare şi necesare dobândirii Împărăţiei Cerurilor în viaţa cea de apoi. Tot în cadrul slujbei, pr. Daniel Trăilă, ecleziarhul catedralei, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod adresată credincioşilor şi clericilor din cuprinsul Patriarhiei Române cu prilejul Anului omagial al Tainei Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor. În final, credincioşii prezenţi au fost anunţaţi de începerea în cadrul Patriarhiei Române a colectei pentru ajutorarea celor aflaţi în suferinţă şi a bătrânilor bolnavi, ce se va încheia în Ajunul Crăciunului. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul catedralei condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.