Slujire arhierească la mănăstirea Săraca

În Duminica a XXXIII- a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent  în mijlocul slujitorilor de la mănăstirea Săraca, din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei. Cu acest prilej, ierarhul înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul de iarnă cu hramul „Bunavestire”. La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi din localitate şi din satele învecinate. În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat că “această duminică a Vameşului şi a Fariseului este ziua  ce marchează începerea Perioadei Triodului, perioadă care ne îndeamnă la săvârşirea faptelor bune întru smerenie şi la rugăciune smerită care ne îmbogăţeşte sufleteşte prin însăşi prezenţa iubirii lui Dumnezeu în viaţa noastră”. În finalul slujbei Preasfinţitul Paisie a transmis din partea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului binecuvântarea şi purtarea Sa de grijă celor prezenţi şi vieţuitorilor mănăstirii. Mănăstirea Săraca, din cuprinsul Arhiepiscopiei Timisoarei, este aşezată în localitatea Şemlacu Mic, la o distanta de 67 de kilometri sud de Timisoara. Aceasta este este cea mai veche mănăstire din eparhie, fapt pentru care macheta bisericii a fost inclusă în stema Arhiepiscopiei Timişoarei.

Comments are closed.