Slujire arhierescă la catedrala mitropolitană

slujire_catedrala_1_1600x1060Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a fost prezent duminica aceasta în mijlocul credincioșilor de la Catedrala mitropolitană din Timișoara. Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de soborul slujitorilor sfântului locaș, în prezența unui număr mare de timișoreni. În cadrul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a înălțat rugăciuni pentru alinarea durerilor și însănătoșirea grabnică a victimelor de la București și Paris, precum și rugăciuni pentru cei care au pierit  în evenimentele tragice din aceste zile. La momentul cuvenit din slujbă, pr. Dumitru Vana a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române privind însemnătatea Anului omagial al Misiunii parohiei și mănăstirii azi și a Anului comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii. În finalul slujbei, Mitropolitul Banatului a rostit un cuvânt de învățătură referitor la învățăturile desprinse din pericopa evanghelică duminicală de la Luca 10, 25-37, ce ne pune înainte Pilda samarineanului milostiv.  Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a vorbit despre actualitatea acestei pilde pentru societatea zilelor noastre, când iubirea dintre semeni se răcește din cauza indiferenței și a nepăsării oamenilor.

slujire_catedrala_2_1600x1060 slujire_catedrala_3_1600x1060

Comments are closed.