Unirea cu Hristos prin Sfintele Taine

Miercuri, 13 aprilie 2022,  în săptămâna a cincea a Marelui Post al Sfintelor Paști, numită și a Floriilor, în  Parohia Ghiroda Veche, mai mult de 200 de elevi de la grupele de preșcolar, primar și gimnazial s-au pregătit pentru Sfânta Taină a Spovedaniei și apoi s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.       Copiii au fost pregătiți pentru întâlnirea cu Hristos cu multă dragoste, în primul rând de părinți, apoi de doamna profesoară de religie Cecilia Cruceru, împreună cu doamnele educatoare și toate cadrele didactice de la Școala Gimnazială Ghiroda, coordonate de doamna director Oana Vîtu.

Anul 2022 a fost declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române „ Anul Omagial al Rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” , iar preotul paroh Caius Andrașoni și preotul co-slujitor Ciprian Ionel Cristea, le-au vorbit copiilor despre bucuria rugăciunii în biserică, dar și a rugăciunii particulare de acasă.

După Sfânta Împărtășanie, toți copiii au primit din partea parohiei Ghiroda o carte de rugăciuni, care să le fie călăuză spre întâlnirea cu Dumnezeu și spre mântuire.