Vizita ambasadorului Ungariei la Centrul eparhial

Luni, 7 martie a.c., Înaltpreasfințitul Părinte  Arhiepiscop și Mitropolit Ioan l-a primit pe Excelența Sa Botond Zákonyi, Ambasadorul Ungariei la București.

Întrevederea, desfășurată la Centrul eparhial, a avut loc la solicitarea Domnului ambasador și s-a înscris în contextul bunelor relații existente între țările și popoarele noastre.

Cu prilejul acestei întrevederi au fost abordate, între altele, problemele referitoare la criza actuală a refugiaților din Ucraina, comună Ungariei și României.

În acest context, Înaltpreasfinția Sa a reiterat preocuparea Bisericii noastre pentru ajutorarea ucrainenilor care s-au refugiat la noi și efortul eparhiilor, parohiilor și mănăstirilor care oferă sprijin moral și material acestor confrați nevoiți să-și părăsească țara din cauza războiului.

De asemenea, Părintele Mitropolit a adresat Excelenței Sale alese mulțumiri pentru efortul diplomatic pe care l-a depus spre deblocarea tranzitului migranților ucraineni de la granița româno-maghiară.

                                                   Biroul de presă al Centrului eparhial

Comments are closed.