Ziua Drapelului Național, sărbătorită la Timișoara

Ziua Drapelului Național al României a fost sărbătorită vineri, 26 iunie 2026, la Timișoara, printr-o ceremonie militară și religioasă. Încă din seara zilei de joi, 25 iunie, drapelul a fost coborât de pe catarg pe semnalul „Stingerea” al muzicii militare, iar noul drapel a fost depus pentru sfințire în altarul Catedralei mitropolitane „Sfinții Trei Ierarhi”.

Vineri dimineața, în sunetul clopotelor, drapelul României a fost scos din catedrală de către garda de onoare și adus pe platoul din fața lăcașului de cult. De la ora 10:00, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, însoțit de pr. Timotei Anișorac, vicar eparhial, de preoții militari și de cei ai catedralei, a oficiat slujba de sfințire a drapelului.

În cadrul manifestării, prefectul județului Timiș, domnul Paul Finta, a dat citire mesajului oficial prilejuit de sărbătorirea Zilei Drapelului.

În continuare, a avut loc ceremonialul militar de arborare a drapelului pe catargul din fața celui mai important lăcaș de cult din urbea de pe Bega, în acordurile Imnului Național al României. Înainte de a fi înălțat pe catarg, Părintele Mitropolit Ioan a rostit o rugăciune de binecuvântare și a sărutat drapelul.

Oficialitățile prezente – prefectul județului Timiș, reprezentanți ai Consiliului Județean și ai Primăriei Municipiului Timișoara împreună cu comandantul Garnizoanei Timișoara – colonel Claudiu-Ionuț Rotaru – au sărutat cu respect drapelul, simbol al identității naționale.

La această importantă manifestare au participat reprezentanți ai instituțiilor publice civile și militare, cadre militare în rezervă și în retragere, numeroși turiști și mulți localnici.

Manifestarea s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare. Detașamentul a fost constituit din gărzile Drapelului de Luptă ale Brigăzii 18 ISR „Decebal”, ale unităților subordonate, ale Inspectoratului de Jandarmi Județean „General Moise Groza” Timiș, ale Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod” Timișoara și ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Banat” al județului Timiș, precum și din plutoane ale Armatei, Jandarmeriei, pompierilor militari timișeni, Penitenciarului Timișoara, Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Timișoara, Inspectoratului de Poliție Județean Timiș și Poliției Locale a Municipiului Timișoara.

Importanța zilei

Ziua Drapelului Național a fost proclamată prin Legea nr. 96/1998 și se sărbătorește în fiecare an la data de 26 iunie. Sărbătoarea a fost instituită în amintirea datei de 26 iunie 1848, când guvernul revoluționarilor pașoptiști a decretat tricolorul ca simbol național.

Așa cum prevede Constituția României, drapelul tricolor este un simbol național, alături de stemă, sigiliu și imn. În forma actuală, Constituția stabilește, prin Articolul 12, că „drapelul României este tricolor; culorile sunt așezate vertical, în ordinea următoare, începând de la lance: albastru, galben, roșu”.

Ziua Drapelului Național este marcată de autoritățile publice și de celelalte instituții ale statului prin organizarea unor programe și manifestări educative, cu caracter evocator sau științific, consacrate istoriei patriei, precum și prin ceremonii militar-religioase specifice. Cu prilejul acestei zile, în toate municipiile reședință de județ sunt organizate ceremonii publice de înălțare a Drapelului Național.

Comments are closed.