Ziua Pompierilor sărbătorită la Timişoara

 DSC_3989

Sâmbătă, 13 septembrie, timişoreni de toate vârstele au participat la manifestările dedicate zilei pompierilor români, organizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „BANAT” al judeţului Timiş. Evenimentul a debutat cu oficierea unei slujbe de sfinţire a troiţei ridicate în amintirea eroului căpitan Antonie L. Ioan, cavaler al ordinului „Mihai Viteazul”, căzut la datorie în 16 august 1943. Slujba a fost săvârşită de către pr. Marius Sfercoci, delegatul Centrului Eparhial şi de pr. militar Radu Bogdan. Cu acest prilej, pr. Marius Sfercoci a transmis din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, un cuvânt de binecuvântare şi de apreciere pentru întreaga activitate desfăşurată în nobila misiune de a proteja şi de a salva vieţi omeneşti. La eveniment au participat autorităţi locale şi militari aparţinând mai multor arme. Manifestările s-au încheiat cu parada militară a cadrelor unităţii şi defilarea cu tehnica de intervenţie din dotarea ISU Timiş.

DSC_3936 DSC_3949 DSC_3954 DSC_3964 DSC_3981 DSC_3998

Comments are closed.