Joi seara, după oficierea slujbei Vecerniei, parohia Timișoara Iosefin în colaborare cu Societatea Femeilor Creştin Ortodoxe din Timişoara au organizat o manifestare spiritual-culturală dedicată zilei vârstnicului, la care au participat sute de credincioși de pe raza parohiei şi din urbea de pe Bega.
Evenimentul s-a bucurat de prezența Înaltpresfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului care a susținut o conferință având ca temă persoanele vârstnice și modul de raportare a acestora la familie, la societate și la Dumnezeu.
În cuvântul adresat credincioșilor prezenți, Înaltpreasfinția Sa a numit persoanele vârstnice “flori ale veșniciei”, adică acei oameni care ne învață din experiența lor de viață, care ne iubesc și ne duc la Hristos. Aceștia sunt, în primul rând, părinții nostri, care atunci când am fost copii ne-au hrănit cu pâine, iar acum, în pragul senectuții sau în “primăvara veșniciei”, cum se exprima Părintele Mitropolit, ne vorbesc din înțelepciunea dăruită de Dumnezeu. Mai mult, bătrânii sunt “scripturi întrupate”, sunt dascăli ai istoriei și totodată, primii care au sădit în noi credința în Preasfânta Treime.
Realitatea arată că locul vârsticului în societate este unul marginal, societatea de consum secularizată nemaipunând accentul pe valorile spirituale, pe care cei bătrâni le pot oferi și de aceea, nu de puține ori, aceștia cad pradă deznădejdii, care este “păcatul despărțirii de Dumnezeu”. Nouă credincioșilor ne revine datoria de a cinsti și de a reda bătrânilor locul cuvenit, atât în parohie, cât și în societate, de a-I prețui, și de a-I iubi, pentru că ne-au dat viață și poartă în ei darul lui Dumnezeu, viața.
La finalul serii de rugăciune, au fost acordate peste 200 de pachete cu dulciuri din partea organizatorilor.























































