Inaugurarea aşezământului de la Checea

Realizat ca proiect al sectorului de asistenţă socială al Arhiepiscopiei Timişoarei, aşezământul pentru persoane vârstnice „Sfântul Nicolae” este situat în comuna Checea, judeţul Timiş. Slujba de sfinţire a avut loc în 16 septembrie de către Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu împreună cu P.On. Părinte consilier social Cristian Pavel, P.On. Părinte protopop Ioan Bude, P.C. Părinte paroh Gheorghe Cucu şi mai mulţi clerici. Au participat primarul localităţii, reprezentanţi ai instituţiilor de ocrotire socială şi numeroşi localnici.

Aşezământul va găzdui în primă fază 12 persoane vârstnice, cărora le va fi oferită asistenţă medicală şi spirituală, supraveghere şi îngrijire permanentă. Personalul cuprinde un medic de familie, un psiholog, asistent social, asistente medicale, infirmiere şi bucătari. Clădirea, oferită de parohia Checea, a fost renovată şi respectă standardele europene, bătrânii găzduiţi putându-se bucura astfel de cele mai bune condiţii de trai.

Alături de Arhiepiscopia Timişoarei, la construirea aşezământului a contribuit, cu suma de 48.000 de euro, fundaţia Renovabis din Germania.