“Hristos împărtăşit copiilor” la parohia Mănăştur

La şcoala din parohia Mănăştur, protopopiatul Făget, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, joi, 28 octombrie, începând cu ora 13 a fost susţinută cateheza “Pilda fiului risipitor”, conform programului “Hristos împărtăşit copiilor”, de către d-na învăţătoare Crista Aurica împreună cu preotul paroh Constantin Stoian.
La această întrunire catehetică, alături de grupul catehetic de copii din localitate, au participat mai mulţi preoţi din parohiile învecinate, doamna director Violeta Popa, precum şi alte cadre didactice de la şcoala din localitate.

Cateheza a fost urmată de o scurtă dezbatere pe marginea acestui proiect remarcându-se buna colaborare ce există între biserică şi şcoală.

Şi această activitate se înscrie în demersul Arhiepiscopiei Timişoarei de susţinere a preoţilor cateheţi în vederea implementării proiectului catehetic “Hristos împărtăşit copiilor” la nivelul parohiilor din protopopiatul Făget.

Leave a Reply