135 de ani de la zidirea Bisericii din Șuștra

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan al Banatului, în Duminica Tuturor Sfinților, cu ocazia împlinirii a 135 de ani de la zidirea bisericii parohiale din Șuștra, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către părintele Ionuț Furdean, protopopul Oficiului protopopesc Lugoj, împreună cu preotul paroh Marinel Pitău și preotul Ovidiu Foale, de la parohia Topolovățu Mare.

După Sfânta Liturghie, a fost oficiată slujba de parastas pentru preoții slujitori ai Bisericii, trecuți de-a lungul timpului la Domnul, pentru cântăreții, ctitorii și binefăcătorii sfântului lăcaș, precum și pentru toți credincioșii din satul Șustra care au adormit întru nădejdea Învierii.La finalul întâlnirii, părintele paroh a adus la cunoștința celor prezenți istoricul în date al parohiei, evidențiind faptul că prima biserică a comunității datează din anul 1725, fiind construită din lemn și înzestrată cu un singur clopot. De asemenea, părintele Pitău a menționat că actuala biserică de cărămidă datează din anul 1886, având acealași hram ”Înălțarea Domnului”, ca și prima biserică construită din lemn.A fost evocat și momentul trist petrecut pe data de 7 aprilie 2019, când un incendiu puternic a izbucnit în turnul bisericii, în urma căruia acesta a fost afectat în totalitate, la fel ca și acoperișul, care parțial s-a prăbușit în interiorul bisericii. Prin grija și implicarea directă a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan și a părintelui consilier pe probleme de patrimoniu și construcții bisericești, ing. Timotei Anișorac, prin generozitatea credincioșilor, dar și prin sprijinul primit de la autoritățile locale, județene și centrale de stat, biserica a fost refăcută în întregime.La slujba duminicală au participat și foarte mulți fii ai satului, care s-au întors în locurile natale cu această ocazie, arătându-și totodată dragostea față de Biserica străbună și recunoștința față de înaintași.Copiii prezenți au împodobit cu glasurile lor atmostfera de rugăciune, susținând un mic program de cântece și poezii religioase, dar și patriotice.Părintele paroh a împărțit celor prezenți cărți de rugăciune, iconițe și pliante cu istoricul parohiei, mulțumindu-le binefăcătorilor Bisericii prezenți la această manifestare, bucuria momentului transformându-se într-o rugăciune de laudă și recunoștință adusă lui Dumnezeu, pentru toate binefacerile primite.Parohia Șustra, cuprinde în prezent 113 familii, cu un număr de 263 de credincioși.