Acţiune de binefacere pentru copiii de la Centrul de plasament din Recaş

      Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, astăzi 22 decembrie, sectorul social al eparhiei Timişoarei a desfăşurat o acţiune de binefacere pentru copiii de la Centrul de plasament din Recaş. Reprezentanţii Arhiepiscopiei Timişoarei au împărţit celor aproximativ 100 de copii pachete constând în dulciuri, fructe şi articole de încălţăminte. Cu acest prilej copiii au susţinut un program artistic format din colinde şi cântece de stea. La eveniment au participat şi reprezentanţi ai Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului-Timiş, instituţie care de mai mulţi ani are o frumoasă colaborare cu Arhiepiscopia Timişoarei. În toată perioada de dinaintea praznicului Naşterii Domnului Iisus Hristos s-a desfăşurat un program amplu de într-ajutorare şi de mângâiere duhovnicească prin colinde şi daruri, pentru beneficiarii din centrele şi serviciile sociale ale sectorului social al Arhiepiscopiei Timişoarei, precum şi pentru beneficiarii partenerilor tradiţionali, în mod special Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului-Timiş.

Comments are closed.