Activitate dedicată Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena

La Şcoala Generală nr. 19 “Avram Iancu” din Timişoara a avut loc marţi, 14 mai, un eveniment ce a adus în atenţia elevilor pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, moment la care au participat elevii claselor IV-VII. “Această manifestarea îi omagiază pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, întrucât anul acesta se împlinesc 1700 de ani de la Edictul de la Milan, prin care creştinismul devine o religie licită. În acest sens am organizat activităţi cu elevii, pe care i-am implicat activ în derularea activităţii, atât individual cât şi în grup, prin susţinerea de referate, prezentări, lucrări şi cântece legate de Praznicul Învierii şi de sărbătoarea Sfinţilor împăraţi Constantin şi Elena. Mulţumim conducerii şcolii profesoarei Camelia Circu, director adjunct şi prof. Claudia Munteanu, directorul şcolii, pentru prezenţa şi aportul adus la buna desfăşurare a întâlnirii”, a precizat Florina Jinga, profesor de religie în cadrul şcolii.  De asemenea, un rol important în organizarea evenimentului l-au avut şi profesorii de religie Virginia Lupu, Dădulescu Alexandru, care au pregătit temeinic elevii care au avut de susţinut lucrări.

Comments are closed.