Activităţi misionare în cadrul parohiei Cebza

De curând a apărut albumul în imagini „Liturghie după Liturghie spre o biserică vie”, lucrare apărută prin grija preotului paroh Ciprian Ene, de la parohia Cebza, protopopiatul Deta. Albumul cuprinde acţiuni, activităţi şi concursuri, desfăşurate în parohie, în cadrul proiectului „Sfânta Euharistie. Lumina vieţii creştine”. Dintre concursurile desfăşurate amintim „Talente locale de ziua naţională”, „Hristos se naşte, slăviţi-L”, susţinut de grupul „Junii buni colindători” ai parohiei Cebza, „Dăruind vei dobândi”- misiune şi filantropie în realizarea noului spaţiu de joacă pentru copiii din parohie, „Steluţe din cer”, concurs de creaţie şi desen religios. De asemenea, amintim şi acţiunea „Şi bătrânii sunt ai noştri”, manifestare organizată în 8 martie 2014 la Căminul cultural din Cebza. La această acţiune parohia a avut ca parteneri Primăria oraşului Ciacova, Liceul „Alexandru Mocioni”, Ciacova şi voluntari ai grupului catehetic din parohie. Toate aceste activităţi îşi propun să cultive dragostea faţă de Biserică şi de valorile naţionale, să conştientizeze importanţa şi sensul Sfintei Liturghii, ca un îndrumar pe calea mântuirii. Un rol important în desfăşurarea concursului „Sfânta Euharistie. Lumina vieţii creştine” îl are şi corul parohiei şi grupul de cateheză, format din copii şi tineri care se implică activ şi susţin activ toate evenimentele parohiei.

Comments are closed.