Activităţi socio-educative la Penitenciarul din Timişoara

 Miercuri, 13 noiembrie un grup de 13 persoane private de libertate, selectate pe baza unor criterii bine stabilite, însoţiţi de pr. Marius Ursu au vizitat Catedrala mitropolitană din Timişoara şi colecţia de artă bisericească veche din incinta Muzeului Catedralei. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepisopiei Timişoarei, aceştia au avut posibiliatea de a se închina la Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitotul Banatului, ale cărui moaşte se află în Catedrala mitropolitană. „Scopul acestei vizite a fost acela ca persoanele private de libertate să fie mai aproape de Dumnezeu prin mijloacele pe care Biserica le pune la îndemâna oricărui credincios, fiind totodată şi un model de catehizare şi de apropiere al acestora de valorile şi viaţa Bisericii”, a precizat pr. Marius Ursu, slujitor la Penitenciarul Timişoara. Această activitate se înscrie în şirul activităţilor socio-educative organizate de Penitenciarul Timişoara în colaborare cu Arhiepiscopia Timişoarei.

Comments are closed.