Agenda Prea Sfinţitului Paisie Lugojanul pe luna octombrie

În ultima perioadă de timp Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu a efectuat următorul itinerar pastoral:

Miercuri, 1 octombrie – a vizitat şantierul bisericii mănăstirii „Izvorul lui Miron” de la Româneşti.

Joi, 2 octombrie – a participat ca reprezentant al ÎPS Mitropolit Nicolae la deschiderea cursurilor Facultăţii de Management din cadrul universităţii „Dimitrie Cantemir” din Timişoara. În aceeaşi zi a oficiat Taina Sfântului Maslu la spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu”.

Vineri, 3 octombrie – a vizitat mănăstirea Dobreşti, iar după-amiază a oficiat slujba vecerniei la parohia Iosefin.

Sâmbătă, 4 octombrie – a săvârşit Sfânta Liturghie la mănăstirea Timişeni;

Marţi, 7 octombrie – a primit delegaţia din cadrul Agenţiei naţionale de luptă împotriva traficului de persoane din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, condusă de Doamna Ana Maria Bănuţă. Delegaţia, însoţită de Domnul inspector eparhial Claudiu Roman a verificat implementarea proiectelor desfăşurate de fundaţia „Filantropia Timişoara” a Centrului eparhial;

Miercuri, 8 octombrie – a vizitat mănăstirea Cebza;

Joi, 9 octombrie – a primit împreună cu ÎPS Mitropolit Nicolae delegaţia comunei Săcălaz;

Vineri, 10 octombrie – a oficiat slujba vecerniei la mănăstirea Săraca;

Sâmbătă, 11 octombrie – a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Săraca;

Luni, 13 octombrie – a oficiat slujba privegherii la mănăstirea Timişeni.

Leave a Reply