Al VI-lea Congres al Facultăţilor de Teologie Ortodoxă din Patriarhia Română

Congres Arad (1)

În perioada 21-23 septembrie, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad s-a desfăşurat cel de-al VI-lea Congres al Facultăţilor de Teologie Ortodoxă din Patriarhia Română. Evenimentul a întrunit decani, preoţi şi profesori de la facultăţile de teologie din ţară. Delegaţii Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la eveniment au fost conf. univ. dr. Adrian Lemeni, consilier patriarhal, coordonatorul Sectorului teologic-educaţional şi pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniţă, consilier patriarhal onorific.

Congresul Facultăţilor de Teologie Ortodoxă a debutat duminică, 21 septembrie, cu o slujbă de Te Deum oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, în capela facultăţii arădene, în prezenţa participanţilor. Deschiderea lucrărilor a avut loc luni, 22 septembrie, în Aula Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Ilarion Felea”, cu un cuvânt din partea pr. prof. univ. dr. Ioan Tulcan, decanul facultăţii.

 În continuare, conf. univ. dr. Adrian Lemeni, consilier patriarhal, a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu titlul „Teologia, slujire misionară în viaţa Bisericii”. Au urmat luări de cuvânt din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, conf. univ. dr. Adrian Lemeni, pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniţă şi prof. univ. dr. Lizica Mihuţ, Preşedintele Consiliului Academic al Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad. Lucrările congresului au fost prefaţate de referatul intitulat „Direcţii ale misiunii Bisericii astăzi. Rolul facultăţilor de Teologie Ortodoxă”, susţinut de către pr. prof. univ. dr. Cristinel Ioja, Preşedintele Senatului Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad. În continuare, lucrările s-au desfăşurat pe următoarele secţiuni: „Dimensiunea misionară a teologiei ortodoxe în contemporaneitate” şi „Rolul Facultăţilor de Teologie Ortodoxă în contextul misiunii pastorale: priorităţi, provocări şi perspectiv”. Moderatorii discuţiilor au fost pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniţă şi pr. prof. univ. dr. Ştefan Buchiu, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Bucureşti. Cu acest prilej, au susţinut referate decanii şi reprezentanţii instituţiilor teologice de nivel academic din Patriarhia Română, de la Bucureşti, Iaşi, Sibiu şi Cluj-Napoca.

Congresul a continuat marţi, 23 septembrie cu a treia secţiune, intitulată „Aspecte practice privind organizarea şi buna desfăşurare a procesului de pregătire academică şi formare duhovnicească în Facultăţile de Teologie Ortodoxă”, coordonată de conf. univ. dr. Adrian Lemeni. În cadrul acesteia au fost discutate o serie de teme de actualitate din viaţa teologică românească, dintre care amintim: Stadiul implementării hotărârilor ultimului Congres al Facultăţilor de Teologie Ortodoxă de la Mănăstirea Nicula; Prezentarea precizărilor referitoare la învăţământul teologic universitar din protocolul semnat între Patriarhia Română, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Secretariatul de Stat pentru Culte; Regulamentul cadru de funcţionare a facultăţilor / departamentelor de teologie ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române. Congresul s-a încheiat cu dezbaterea WGOTE (Working Group Orthodox Theological Education), „Calitatea procesului de învăţământ în Facultăţile de Teologie Ortodoxă”, la care au luat parte şi reprezentanţi ai mai multor şcoli teologice ortodoxe din străinătate. Moderatorul dezbaterii a fost pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniţă, consilier patriarhal onorific. În final, au urmat discuţii şi analize cu privire la redactarea documentului final al congresului, ce va fi înaintat spre aprobare Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

 Congres decani 3 Congres decani 1 Congres decani 2

Comments are closed.