Examen pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie

DSC_4640

Marţi, 23 septembrie, la Timişoara a avut loc examenul pentru obţinerea gradelor profesionale (definitivat şi gradul II) de către personalul clerical din Mitropolia Banatului, organizat de Centrul Eparhial din Timişoara şi Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest, în perioada 1-6 septembrie 2014. La această sesiune s-au înscris 20 de preoţi din cele trei eparhii: Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Caransebeşului.

Evenimentul s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în sala de festivităţi a Centrului Eparhial din Timişoara. Comisia de examinare a fost formată din cadre didactice de la Catedra de Teologie din Timişoara. Cursurile pentru obţinerea gradelor profesionale s-au desfăşurat la Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” din Timisoara şi au fost susţinute de profesorii de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara. Practica liturgică a fost efectuată la capela liceului şi la Catedrala Mitropolitană. „Examenul se structurează pe două paliere, este vorba despre cei care susţin definitivatul în preoţie şi cei care participă la examenul pentru obţinerea gradului II. Prima etapă a constituit-o pregătirea teoretică a preoţilor şi s-a desfăşurat în perioada 1-6 septembrie. În cadrul cursurilor au fost abordate teme cu aspect pastoral-misionar, interdisciplinar, filantropic, toate venind în sprijinul preoţilor pentru a-i implica în actualitatea vieţii noastre sociale şi pentru a-i mobiliza în activitatea didactică, sacramentală şi conducătoare pe care o desfăşoară. Sperăm ca aceste prelegeri, care astăzi sunt verificate prin probe scrise, să contribuie la o aşezare cât mai bună a Bisericii în societate şi să determine o mişcare a socialului spre eclesial”, a menţionat pr. conf. univ. dr. Nicolae Morar. Examenul a constat din două probe la cunoştintele teologice inter-disciplinare şi pastoral-misionare şi o probă orală din predică sau cateheză, liturgică şi administraţie parohială pentru candidaţii înscrişi la definitivat. Candidaţii înscrişi la gradul II au susţinut două probe scrise la cunoştințele teologice interdisciplinare şi pastoral-misionare. Pe baza rezultatului obţinut la examen se va elibera un certificat cu media obţinută. „În urmă cu două săptămâni s-au desfăşurat cursurile pentru obţinerea gradelor preofesionale în preoţie, definitivat şi gradul II. La aceste cursuri organizate în Mitropolia Banatului au participat clerici din cele trei eparhii: Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Caransebeşului. Astăzi a avut loc evaluarea preoţilor, prin probe scrise şi orale, ca urmare a cunoştinţelor pe care le-au dobândit la cursurile la care au participat”, a precizat pr. Sorin Lungoci, consilier în cadrul Sectorului Învăţământ şi activităţi cu tinerii din Arhiepiscopia Timişoarei. Examenul s-a desfăşurat în conformitate cu metodologia pentru obţinerea gradelor profesionale de către personalul clerical, aprobată de Sfântul Sinod prin Hotărârea nr. 1199/2008.

 DSC_4618 DSC_4623 DSC_4626 DSC_4631 DSC_4632

Comments are closed.