Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, a efectuat duminică, 29 decembrie, o vizită pastorală în Parohia Igriș din Protopopiatul Sânnicolau Mare. Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat aici de un sobor de preoți și de credincioși, condus de pr. protopop Gheorghe Sutac. Cu acest prilej, Mitropolitul Banatului a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” oficiată de către părintele protopop Gheorghe Sutac și pr. paroh Gheorghe Bâra, împreună cu preoți de la mai multe parohii învecinate.
În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a tâlcuit pericopa evanghelică duminicală de la Luca, 18-27, ce istorisește întâlnirea Mântuitorului Hristos cu un tânăr dregător bogat.
În finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Banatului i-a acordat preotului paroh Gheorghe Bâra distincția de iconom stavrofor, în semn de apreciere și prețuire pentru activitatea desfășurată alături de vrednicii săi enoriași. În continuare, Chiriarhul a binecuvântat lucrările de renovare și consolidare întreprinse recent la sfântul locaș.




























































