Binecuvântare arhierească în Parohia Igriș

DSC_0238_1600x1060

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, a efectuat duminică, 29 decembrie, o vizită pastorală în Parohia Igriș din Protopopiatul Sânnicolau Mare. Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat aici de un sobor de preoți și de credincioși, condus de pr. protopop Gheorghe Sutac. Cu acest prilej, Mitropolitul Banatului a participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” oficiată de către părintele protopop Gheorghe Sutac și pr. paroh Gheorghe Bâra, împreună cu preoți de la mai multe parohii învecinate.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a tâlcuit pericopa evanghelică duminicală de la Luca, 18-27, ce istorisește întâlnirea Mântuitorului Hristos cu un tânăr dregător bogat.

În finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Banatului i-a acordat preotului paroh Gheorghe Bâra distincția de iconom stavrofor, în semn de apreciere și prețuire pentru activitatea desfășurată alături de vrednicii săi enoriași. În continuare, Chiriarhul a binecuvântat lucrările de renovare și consolidare întreprinse recent la sfântul locaș.

DSC_0227_1600x1060 DSC_0230_1600x1060 DSC_0232_1600x1060 DSC_0233_1600x1060 DSC_0235_1600x1060 DSC_0236_1600x1060 DSC_0237_1600x1060 DSC_0238_1600x1060 DSC_0239_1600x1060 DSC_0241_1600x1060 DSC_0242_1600x1060 DSC_0243_1600x1060 DSC_0244_1600x1060

Comments are closed.