Binecuvântarea lucrărilor de renovare a bisericii din parohia Şag

Duminică, 2 noiembrie 2008, Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul a săvârşit, cu binecuvântarea Înaltpresfinţiei Sale Nicolae al Banatului, binecuvântarea lucrărilor de restaurarea a bisericii parohiale din comuna Şag.

Parohia Şag, aflată în cuprinsul protopopiatului Timisoara, are 400 de familii de credincioşi ortodocşi şi este păstorită de părintele Gheorghe Săvoiu. Recent, biserica parohială, cu hramul Adormirea Maicii Domnului, a fost renovată în exterior şi înnoită în interior prin strădania preotului paroh şi a enoriaşilor.

Prea Sfinţia Sa a fost întâmpinat la ora 9,30 de credincioşii parohiei şi de soborul de preoţi slujitori. După săvârşirea binecuvântării s-a oficiat sfânta liturghie în cadrul căreia ierarhul a rostit cuvântul de învăţătură şi a împărtăşit pe cei pregătiţi cu sfintele taine.

După slujbă tinerii parohiei au oferit oaspeţilor un program artistic constând din dansuri populare.

Leave a Reply