Bisericile de lemn din zona Făgetului în atenţia Ministerului Culturii şi Cultelor

La Centrul eparhial din Timişoara a avut loc miercuri, 14 noiembrie, întâlnirea Comisiei tehnice a Arhiepiscopiei Timişoarei sub preşedinţia Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

În cadrul întâlnirii au fost dezbătute probleme privind bisericile de lemn monumente istorice de pe raza protopopiatului Făget, la care s-au început lucrări de consolidare şi restaurare, finanţate prin Programul Naţional de Restaurare a Monumentelor Istorice al Institutului Naţional al Patrimoniului din cadrul Ministerului Culturii şi Cultelor.  La întrunire au luat parte Arhid. Cristian Constantin, consilier economic, Pr. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului, Ing. Marius Moşoarcă, Ing. Sevastian Susaru, Ing. Mihai Ordodi, Arhitect  Maria Moldoveanu şi ing. Timotei Anişorac, inspector eparhial. Din partea Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Naţional a judeţului Timiş a participat Arhitect Doina Antoniuc. În prezent, din totalul de 16 biserici de lemn istorice din zona Făgetului, şapte dintre acestea sunt incluse în programul de restaurare şi conservare iniţiat de Ministerul Culturii şi Cultelor. Acestea sunt: biserica „ Cuvioasa Parascheva” din Poieni, comuna Pietroasa, jud. Timi, biserica „ Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel ” din Zolt, comuna Fârdea, jud. Timiş, biserica „ Sfântul Ioan Teologul” din Bulza, comuna Margina, jud. Timiş, biserica „ Adormirea Maicii Domnului” din  Groşi, comuna Margina, jud. Timiş, biserica „ Cuvioasa Parascheva” din Băteşti, oraş Făget, jud. Timiş, biserica  „ Cuvioasa Parascheva”  din comuna Margina, jud. Timiş şi biserica „ Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Dubeşti, comuna Ohaba Lungă, jud. Timiş. Principalele lucrări ce trebuie executate la cele şapte biserici sunt de conservare – restaurare prin refacerea infrastructurii, rigidizarea pereţilor, revizuirea şi restaurarea grinzilor, a bolţilor şi a tavanelor, refacerea turnurilor, a şarpantelor şi a învelitorilor de sită, tratamente biologice şi ignifuge, amenajări exterioare, instalaţii electrice şi montarea de paratrăsnete.

 „  Restaurarea bisericilor de lemn de pe raza protopopiatului Făget este o doleanţă mai veche a Arhiepiscopiei Timişoarei, întrucât acestea dau mărturie despre viaţa şi  credinţa în Dumnezeu a înaintaşilor noştri, şi totodată reprezintă un tezaur de mare preţ pentru cultura şi arta bisericească din Banat. Ne bucurăm de iniţiativa Ministerului Culturii şi Cultelor de a restaura aceste biserici şi de a le oferi frumuseţea şi strălucirea de altă dată. Nădăjduim ca la finalizarea procesului de restaurare aceste biserici să intre într-un circuit naţional al monumentelor istorice din ţara noastră ”, a declarat pr. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului.

 

Comments are closed.