Slujire arhierească la Timişoara

Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit în Duminica a 25-a după Rusalii la Catedradala mitropolitană “ Sfinţii Trei Ierarhi”  din Timişoara.  În cadrul Sfintei Liturghii, Iearhul a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai catedralei timişorene. În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a subliniat învăţăturile desprinse din pericopa evanghelică duminicală, de la Luca, 10, 25-37. În acest sens, Preasfinţia Sa a arătat că « Pilda samarineanului milostiv » reprezintă pentru noi toţi un îndemn la fapte bune şi un exemplu de iubire a celor aflaţi în grele încercări şi părăsiţi de cei apropiaţi în grijile şi necazurile lor. În finalul slujbei, Ierarhul a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.