Întâlniri cu preoţii şi profesorii de religie la Timişoara

La Centrul eparhial din Timişoara a avut loc vineri, 9 noiembrie, întâlnirea preoţilor din cadrul Protopopiatului Timişoara II cu profesorii de religie de la unităţile de învăţământ de pe raza protopopiatului. Întâlnirea a avut drept scop intensificarea colaborării preoţilor cu profesorii de religie, în vederea stabilirii unui plan comun de activităţi cu elevii. Printre activităţile propuse se numără participarea elevilor la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în duminici şi la marile sărbători, pelerinaje la mănăstiri şi tabere de creaţie, cercuri literare şi de pictură, precum şi activităţi de voluntariat.

Întâlnirile dintre preoţii şi profesorii de religie din cadrul eparhiei vor continua în perioada următoare după următorul program:
14 noiembrie preoţii şi profesorii din Protopopiatul Timişoara I,
15 noiembrie – Protopopiatul Deta,
16 noiembrie – Protopopiatul Sânnicolau Mare,
19 şi 22 noiembrie – Protopopiatul Lugoj,
23 noiembrie – Protopopiatul Făget,
29 noiembrie – Protopopiatul Timişoara II.

Comments are closed.