Cateheze demonstrative la parohiile Cladova şi Grabaţ

Sâmbătă, 24 noiembrie 2012 la şcoala din  parohia Cladova, protopopiatul Făget, a avut loc cateheza demonstrativă cu titlul “Sfânta Împărtăşanie”. Această cateheză se înscrie în cadrul proiectul catehetic “Hristos împărtăşit copiilor”, proiect derulat în eparhia noastră din anul 2008. Ea a fost susţinută de către preotul Dumitru Craşovan, ajutat de d-na preoteasă Ionela Craşovan. Beneficiarii catehezei au fost 12 copii din parohie. Metodele interactive de predare utilizate (descoperirea temei, jocuri de aprofundare a conţinutului, materiale didactice diverse, etc.), purtând amprenta proiectului “Hristos împărtăşit copiilor”, au fost centrate pe formarea morală a elevilor. Alături de copii prezenţi au mai participat la cateheză 8 preoţi în frunte cu Părintele protopop Bujor Păcurar, pr. Daniel Escariu de la parohia Cutina, pr. Ovidiu Marinescu – Bethausen, Pr. Bogdan Stănilă – Leucuşeşti, pr. Petru Voichescu – Nevrincea, pr. Simonescu Dragan – Dubeşti, pr. Popovici Nelu Cosmin – Ohaba Română şi pr. Dorin Covaci – Temereşti.

În ziua de miercuri, 28 noiembrie 2012, la parohia Grabaţ, din Protopopiatul Sânnicolau Mare, a avut loc o cateheză demonstrativă, parte a proiectului „Hristos împărtăşit copiilor”. Cateheza cu titlul „Naşterea Domnului” a fost susţinută de preotul paroh Valer Cioica la care au participat 19 copii. În defăşurarea catehezei s-a avut în vedere pregătirea sufletească a copiilor pentru întâmpinarea marelui Praznic al Naşterii Domnului. S-a vorbit despre post şi rugăciune, despre rolul şi folosul lor duhovnicesc, despre Taina Spovedaniei şi a Împărtaşaniei. Copiii au fost foarte activi, răspunzând prompt la întrebările adresate, adresând, la rândul lor, întrebări părintelui paroh. La sfârşitul catehezei s-au recapitulat cunoştinţele noi predate şi s-au cântat mai multe colinde. Cateheza s-a desfăşurat într-o sală frumos amenajată de la Căminul Cultural. Au mai fost de faţă şi preoţii: Eleodor Ardelean de la parohia Lenauheim, Valentin Cazac de la parohia Bulgăruş şi Marius Podereu de la parohia Iecea Mare. Următoarea cateheză demonstrativă din Protopopiatul Sânnicolau Mare se va desfăşura la parohia Saravale, marţi, 4 decembrie 2012, la ora 11.

Vezi albumul foto 

Comments are closed.