Sfinţirea bisericii din Dejan, Protopopiatul Deta

      Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit duminică, 2 decembrie, în filia Dejan, a parohiei Moraviţa, protopopiatului Deta. Ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. protop Ioan Prisăcean, a oficiat aici slujba de târnosirea a noului sfânt lăcaş, ridicat în cinstea “Pogorârii Sfântului Duh”, precum şi Sfânta Liturghie. În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Preasfinţitul Paisie a evidenţiat învăţăturile desprinse din pericopa evanghelică duminicală, de la Luca 18, 35-43, ce prezintă  vindecarea unui orb de către Mântuitorul Iisus Hristos. În acest sens, Preasfinţia Sa a precizat că “Evanghelia de astăzi ne îndeamnă să-I cerem lui Dumnezeu să-L vedem dinainte de a pleca din pământul acesta şi ne încurajează să-I cerem lui Dumnezeu să-L cunoaştem cu adevărat, din viaţa aceasta şi din Biserica în care îi slujim Lui”. În finalul slujbei, Ierarhul a transmis tuturor celor prezenţi şi preotului paroh Sabin Nicoli, binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, pentru eforturile depuse în ridicarea unui lăcaş ortodox în satul lor. În cronica localităţii Dejan au fost consemnate relatări în care, potrivit tradiţiei, aici ar fi existat în secolul al XVIII- lea, o biserică de lemn zugrăvită de celebrul pictor Nedelcu Popovici. Primii români care s-au refugiat la Radovanz ( viitorul Dejan) au găsit aici ruinele unei biserici din perioada stăpânirii otomane, şi cu materialele recuperate din vechea biserică şi-au construit o biserică nouă, în 1731, azi dispărută. Cu binbecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, în anul 2009 a fost pusă piatra de temelie a unui nou lăcaş de cult, de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul. Lucrările de construcţie a fost finalizate în toamna acestui an cu ajutorul enoriaşilor şi a oficialităţilor locale.

Comments are closed.