Cea de a doua conferință prepascală din ciclul: Diaspora românească – Misiune și Pastorație dincolo de Fruntariile țării

Urmare unei tradiții deja consacrate, Catedra de Teologie ortodoxă din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara, la inițiativa părintelui conf. univ. dr. Constantin Jinga, va organiza în săptămânile următoare ale Postul Mare ciclul de conferințe prepascale, dedicat primei teme a anului omagial 2021, tema pastoraţiei în Diaspora.

Conferențiarii provin dintre slujitorii ortodocși români care activează la parohii din Diaspora și care au absolvit Teologia la Timișoara. Cum era Teologia din Timișoara în vremea studenției? Cum este să slujești în Diaspora? Ce particularități se întâlnesc acolo? Cum este să trăiești Ortodoxia într-o țară neortodoxă? Cum este legătura dintre Diaspora și Biserica din țară? Acestea vor fi numai câteva întrebări la care se vor strădui să răspundă invitații conferințelor prepascale de anul acesta.

Conferințele se adresează teologilor, clericilor, profesorilor de Religie și tuturor celor interesați de viața bisericească a ortodocșilor care trăiesc în afara teritoriilor canonice ale unor Biserici Ortodoxe.

*

Cea de a doua conferinţă prepascală va avea loc vineri 9 aprilie 2021, de la orele 19:00 și va fi susținută de părintele Octavian Blaga din Canada, fost consilier social la Arhiepiscopia Timişoarei.

Detaliile pentru conectarea la link se pot obține printr-o solicitare adresată pe adresa de email: marius.florescu@e-uvt.ro