Colindători la centrul Eparhial

În această dimineaţă PS Paisie Lugojanul a săvarşit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Timişoara, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. În cadrul slujbei Preasfinţia Sa a împărtăşit mai multi copii de la şcolile din oraş. Apoi începând cu ora 12,00 la Centrul Eparhial din Timişoara au sosit grupuri de colindători pentru a vesti Naşterea Domnului Iisus Hristos. Aceştia au fost primiţi cu bucurie de către Ps Paisie şi părinţii consilieri, oferindu-le copiilor şi tinerilor colindători cadouri. Au colindat copiii de la Grădiniţa „Troiţa” şi Şcoala „Sf. Antim Ivireanul”, de la parohiile din Ghiroda Nouă, Pădureni, de la Colegiul Naţional Bănăţean Timişoara. De asemenea au colindat şi grupul de călugăriţe de la Mănăstirea Timişeni-Şag, precum şi alte grupuri de colindători din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei. În următoarele zile vor sosi mai multe grupuri de colindători la centrul eparhial iar vineri, 21 decembrie „Alaiul Colindătorilor” cu peste 500 de colindători, condus de profesorul Ciprian Cipu, director general al Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş vor vesti Naşterea Domnului.

Comments are closed.