Concert de colinde în parohia Nerău

Sâmbătă, 9 decembrie 2012 în parohia Nerău, protopopiatul Sânnicolau Mare, în organizarea Parohiei Ortodoxe din Nerău, a Primăriei Teremia Mare, a Şcolii Gimanziale Teremia Mare şi a Ansamblului Folcloric „ Floare Neraianţă” a avut loc  ediţia a IV-a a concertului de colinde ,, O, ce veste minunată “ . Cu acest prilej, au participat grupurile corale timişene din Nerău, Tomnatic, Lenauheim, Coşteiu, Comloşu Mare, Cenad, precum şi solista de muzică populară Floare Hojda Tomoioagă. În incheierea evenimentului, pe scena căminului cultural a urcat şi ansamblul folcloric „ Floare Neraianţă”. În final, pr. Sorin Lungoci, de la Centrul Eparhial, a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi purtarea de grijă a Prea Sfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Apoi, toţi concurenţii au primit diplome de participare din partea organizatorilor.

Comments are closed.