Liturghie arhierească la Catedrala mitropolitană din Timişoara

Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit duminică, 9 decembrie, la Catedrala mitropolitană „ Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. În cadrul slujbei, Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, format din slujitori de la Centrul eparhial şi de la catedrală.

În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a subliniat învăţăturile desprinse din pericopa evanghelică a Duminicii a 27- a după Rusalii, de la Luca 13, 10-17. În acest sens, Preasfinţia Sa a arătat că deşi femeia gârbovă din Evanghelie nu a cerut ajutorul Mântuitorului Iisus Hristos, El o vindecă, deoarece îi cunoştea credinţa şi răbdarea ei, ştia că singurul ajutor pe care îl aştepta era de la Dumneze, căci ea nu mai căuta vindecarea trupului, ci doar mântuirea sufletului. În finalul slujbei, Ierarhul a transmis tuturor credincioşilor binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.