Concurs de cunoştinţe religioase în Parohia Timişoara-Dacia

DSC_2738

Biserica parohiei timişorene Dacia a găzduit zilele trecute cea de-a şasea ediţie a concursului de cunoştinţe religioase pentru copii. Evenimentul s-a desfăşurat în două etape şi a reunit aproximativ 120 de elevi din clasele III-VIII de la şcolile din zonă: Şcoala Generală Nr. 18, Şcoala Generală Nr. 19, Şcoala Generală Nr. 24 şi Şcoala Generală „Ion Mincu”. În mijlocul acestora s-a aflat şi pr. consilier Sorin Lungoci de la Sectorul Învăţământ şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Timişoarei.

În cadrul concursului, fiecare copil a trebuit să răspundă la mai multe întrebări din Vechiul şi Noul Testament, precum şi din Învăţătura de credinţă a Bisericii. Concursul a fost organizat de Parohia Timişoara-Dacia prin Asociaţia parohială de tineret „Paideea”, sub atenta coordonare a preotului Florin Ionuţ Filip şi în colaborare cu profesorii de religie de la şcolile participante şi cu ceilalţi slujitori ai parohiei. „În urmă cu şase ani de zile am vrut să apropiem mult mai mult copiii de biserică, să-i antrenăm într-un concurs de cunoştinţe religioase, ei find foarte familiarizaţi cu astfel de competiţii la alte materii. Astfel, ne-am gândit să organizăm şi un concurs legat de cunoştinţele religioase pe care le dobândesc pe parcursul anului la şcoala prin intermediul orelor de religie şi la biserică, în cadrul întâlnirilor săptămânale de cateheză. Toţi cei care participă an de an la această competiţie dau dovadă de multă dăruire şi seriozitate, fapt ce arată dragostea şi ataşamentul lor faţă de Sfânta noastră Biserică şi faţă de Învăţătura Mântuitorului nostru Iisus Hristos”, a precizat pr. Florin Ionuţ Filip.

 DSC_6900 DSC_2717 DSC_6893 DSC_6895 DSC_6897

Comments are closed.