Concurs de reviste religioase ajuns la ediţia a XI-a

Foto: Concurs de reviste religioase

În Sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara a avut loc luni, 10 iunie, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Concursul de reviste religioase ediţia a XI-a. Cele două secţiuni ale concursului au fost: Secţiune de publicaţii parohiale şi Secţiune de publicaţii şcolare. La prima secţiune premiul I pentru foaia religioasă a fost acordat publicaţiei “ Arhanghelul” din parohia Birda, iar pentru revistă religioasă publicaţiei “Candela Pesacului” din parohia Pesac; la cea de-a doua secţiune premiul I pentru revistă şcolară cu ISSN publicaţiei Copilul candela nestinsă a Şcolii Gimnaziale nr 27 din Timişoara, iar pentru foaie religioasă şcolară a fost acordat publicaţiei “ Lumină pentru suflet” a Şcolilor gimnaziale Giroc şi Chişoda. Ideea organizării acestui concurs pleacă de la convingerea că de-a lungul anilor predarea religiei în şcoală a avut un impact pozitiv asupra elevilor, a profesorilor şi chiar a întregii societăţi. Totodată revista cu caracter religios realizată într-o şcoală este gândită ca o ilustrare a activităţii desfăşurate la orele de religie, aşa cum revista parohială ilustrează în paginile sale activitatea parohiei respective. Concursul s-a adresat elevilor din clasele I-VIII, dar şi celor de liceu şi bineînţeles tuturor parohiilor Arhiepiscopiei Timişoarei.

Comments are closed.