Concurs județean de cultură religioasă

,,Hristos Se naşte, slăviţi-L! Hristos din ceruri, întâmpinaţi-L! Hristos pe pământ, înălţaţi-vă! Cântaţi Domnului tot pământul, Lăudaţi-L popoare, că    S-a preaslăvit!” (Catavasie la Nașterea Domnului)

          Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timișoarei organizează în perioada 10.11.2021-27.11.2021 ediția a IX-a a Concursului judeţean de cultură religioasă „Bucuria Naşterii Domnului în suflet de copil”, care are drept scop mărturisirea credinței ortodoxe de către copii prin intermediul creației artistico-plastice cu caracter religios. Concursul este încadrat în agenda Consiliului Județean Timiș, instituție care asigură partea de finanțare.

          Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei are ca parteneri tradiționali în organizarea concursului Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Liceul de Arte Plastice din Timișoara și Liceul Tehnologic ,,Petre Mitroi” Biled.

          Etapa înscrierilor s-a derulat în perioada 10.11.2021-17.11.2021. Vor concura 645 de elevi, sub îndrumarea a 93 de profesori coordonatori. Copiii reprezintă următoarele unități de învățământ din județul Timiș: Liceul Ortodox ,,Sfântul Antim Ivireanu” Timișoara, Colegiul Național Bănățean, Colegiul Național Pedagogic ,,Carmen Sylva”, Liceul Teoretic ,,Jean Louis Calderone” Timișoara, Liceul Teoretic ,,William Shakespeare” Timișoara, Liceul Teoretic ,,Nikolaus Lenau” Timișoara, Liceul de Artă ,,Ion Vidu” Timișoara, Școala Gimnazială nr. 7 ,,Sfânta Maria” Timișoara, Școala Gimnazială nr. 12 Timișoara,  Școala Gimnazială nr. 16 Timișoara,   Școala Gimnazială nr. 24 Timișoara,   Școala Gimnazială nr. 25 Timișoara,  Școala Gimnazială nr. 30 Timișoara, Școala Gimnazială ,,Dimitrie Leonida” Timișoara, Școala Gimnazială ,,Dimitrie Țichindeal” Becicherecu Mic, Școala Gimnazială Bucovăț, Școala Gimnazială Denta, Liceul Tehnologic ,,Sfântul Nicolae” Deta, Școala Gimnazială Dudeștii Noi,   Școala Gimnazială Dumbrăvița, Școala Gimnazială Fârdea, Școala Gimnazială Gătaia, Liceul Teoretic ,,David Voniga” Giroc, Școala Gimnazială Giulvăz, Școala Gimnazială Jamu Mare, Școala Gimnazială ,,Martin Șuboni” Jebel, Școala Gimnazială Liebling, Liceul Tehnologic ,,Romulus Paraschivoiu” Lovrin, Școala Gimnazială Mașloc, Școala Gimnazială Mănăștur, Școala Gimnazială Remetea Mare, Școala Gimnazială Saravale, Școala Gimnazială Satchinez, Școala Gimnazială Sânmihaiu Român, Școala Gimnazială Sânandrei, Școala Gimnazială nr. 1 ,,Theodor Bucurescu” Sânnicolau Mare, Școala Gimnazială Șandra, Școala Gimnazială Știuca, Școala Gimnazială Teremia Mare, Școala Gimnazială Uihei, Școala Gimnazială Variaș, Școala Gimnazială Voiteg.

Se concurează individual, cu lucrări de creație artistico-plastică cu caracter religios, folosindu-se variante de tehnică la alegerea concurenților. Lucrările vor fi evaluate în perioada 02.12.2021-10.12.2021 de către o comisie formată din profesori de specialitate din cadrul Liceului de Arte Plastice din Timișoara. Criterii de jurizare: frumuseţea exprimării artistice și a mesajului transmis, folosirea simbolurilor religioase, armonia și expresivitatea plastică, originalitatea, stilul, aspectul estetic al lucrărilor. Premiile se vor acorda încadrându-se lucrările pe următoarele secțiuni: desen, pictură, grafică, origami, colaj, machetare, tehnici mixte. Copiii vor fi recompensați cu diplome și cărți.

Comments are closed.