Concursul “ Icoana mea”, ediţia a X-a

Şcoala cu clasele I-VIII nr. 2 din Timişoara a organizat sâmbătă, 18 mai, cea de-a X-a ediţie a concursului de creaţie plastică intitulat „Icoana Mea”. Evenimentul   a întrunit şi în acest an, elevi pasionaţi de pictura religioasă de la mai multe şcoli din judeţul Timiş. Alături de elevi şi profesori, a fost prezent la eveniment şi pr. consilier Sorin Lungoci, de la Sectorul Învăţământ şi activităţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Timişoarei. Concursul iniţiat de profesoara de religie de la Şcoala nr. 2, Daniela Berar, a reprezentat un bun prilej pentru copiii talentaţi la pictură să-şi manifeste măiestria artistică prin realizarea unei lucrări plastice cu  tematică religioasă. Ediţia din acest an a concursului a propus tinerilor artişti tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena şi Sfinţii Români”.  Concurenţii au participat cu icoane realizate atât pe lemn, cât şi sticlă, în abordări şi tehnici diverse precum, tempera sau ulei  Lucrările au fost jurizate de profesori de specialitate şi expuse în cadrul unei expoziţii organizate în holul unităţii de învăţământ.  Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae Mitropolitul Banatului, şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al eparhiei, Sectorul Cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei a oferit copiilor participanţi la concurs premii constând în iconiţe şi cărţi religioase, tipărite la Editura eparhială “Învierea”.  Cea de a X-a ediţie a concursului “Icoana mea” a fost organizată cu sprijinul  Mitropoliei Banatului şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş.

Comments are closed.