Concursul Județean de colinde și datini de Crăciun

Astăzi, 15 decembrie, a avut loc la Colegiul Național de Artă ”Ion Vidu” din Timișoara, de la orele 09,00 – 16,00 ”Concursul Județean de colinde și datini de Crăciun”. Concursul ajuns la ce-a de-a 13-a ediție se desfășoară la inițiativa profesorilor de religie din județ și se adresează elevilor din clasele primare, gimnaziale și liceale, având ca scop reînvierea datinilor de Crăciun. Concursul a fost structurat pe 4 secțiuni, astfel la secțiunile ”Muzică vocală” și ”Muzică vocal-instrumentală” au concurat coruri, grupuri cât și participanți inidividuali. La secțiunea a 3-a au fost prezentate obiceiuri, datini și tradiții de Crăciun, unde elevi și tineri îmbrăcați în costume populare au prezentat un frumos moment artistic, ce a pus în valoare tradițiile românești de Crăciun. Ultima parte a concursului a fost rezervată secțiunii ”Scenete religioase”, unde mai multe școli gimnaziale din Timișoara și din județ au prezentat scenetele ”Nașterea Domnului”, ”Irozii” și alte scenete reigioase. Au fost prezenți la eveniment inspectorii de religie și muzică, preoți, părinți ai elevilor implicați în acest eveniment și alți spectatori, care s-au bucurat de atmosfera sărbătorii Crăciunului. Din partea Arhiepiscopiei Timișoarei a fost prezent la eveniment pr. Sorin Lungoci, consilier în cadrul sectorului învățământ și activități cu tineretul, care a transmis celor prezenți binecuvântarea IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului, cât și salutul PS Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, care și în acest an au ajutat la buna desfășurare a evenimentului concurs. ”Concursul Județean de colinde și datini de Crăciun” este organizat de către Inspectoratul Școlar al Județului Timiș și Mitropolia Banatului.

Diac. Marius Mircia

Comments are closed.