Concursul judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş desfăşurat la Belinţ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Episcop–vicar Paisie Lugojanul şi cu participarea referentului catehetic pr. Aurel – Cristian Tomescu s-a desfăşuratmiercuri, 29 mai, la cel de al VII-lea Centru Zonal Belinţ, etapa zonală a concursului. Această etapă a fost organizată de către P. On. Părinte Protopop Ioan Cerbu, Părintele Paroh Daniel Otescu şi Prof. Laurian Micu.

Cunoştinţele religioase dobândite la ora de Religie se cer puse în practică: acasă, la şcoală, în societate şi în Biserică. De aici decurge necesitatea colaborării cât mai rodnice între profesorul de Religie şi reprezentanţii cultelor, între profesorul de Religie şi preot. Din perspectiva colaborării dintre Școală şi  Biserică, dintre profesorul de Religie şi preot, în baza programei şcolare la Religie ortodoxă şi a curricumului proiectului Bisericii Ortodoxe ,,Hristos împărtăşit copiiilor” s-a organizat cu succes, în anul şcolar 2011-2012, în parteneriat de către Inspecoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, prima ediţie a Concursului judeţean de Religie Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş. Anul acesta concursul se află la ediţia a II-a.

Tema concursului este ,,Credinţă şi libertate” şi stă în strânsă legătură cu proclamarea anului 2013 de către Patriarhia Română ca “Anul omagial al Sfinţilor împăraţi Constantin şi Elena“, la împlinirea a 1.700 de ani de la Edictul de toleranţă religioasă de la Milano (313) dat de Sfântul Constantin cel Mare, împăratul Imperiului Roman (306-337).

      Concursul are şase secţiuni pe tema dată:

Clasele II-IV: – memorare şi recitare de poezie religioasă;

                       – realizare de desen religios.

Clasele V-VIII: scriere şi recitare de poezie religioasă;

                         – scriere şi prezentare de eseu religios;

                         – desen religios.

Clasele IX-XII: – scriere şi prezentare de eseu religios.

Juriul a fost alcătuit din: Referent catehetic pr. Emanuil Vântu, pr. Prof. Sorin Şutac, pr. Cristian Cerbu, prof. Corina Peia.

Au participat 23 de copii la cele 5 secţiuni gimnaziale alături de: pr. Gheorghe Luminosu (Parohia Silagiu), pr. Nicolae Cherlea (Parohia Bacova), pr. Nicolae Ciucur (Parohia Sinersig), pr. Marius Oroian (Parohia Chizătău), pr. Cosmin Chiroiu (Parohia Iosifalău), pr. Ovidiu Foale (Parohia Topolovăţu Mare), pr. Petru Pană (Parohia Teş-Brestovăţ), prof. Laurian Micu (Şc. Gimn. Belinţ), prof. Mihaela Oroian (Şc. Gimn. Belinţ), prof. Sorina Biszak (Şc. Gimn. Boldur) şi prof. Florin Ioan Avram  (Şc. Gimn. Topolavăţu Mare).

S-au calificat pentru etapa finală din 11.06.2013:

  • Secţiunea poezie clasele II-IV – Izabela Oprişoni (Parohia Chizătău/ Şcoala Gimnazială Belinţ) îndrumată de Pr. Marius Oroianu.
  • Secţiunea poezie clasele V-VIII – Bianca Barboni (Parohia Chizătău/ Şcoala Gimnazială Belinţ) îndrumată de Prof. Laurian Micu
  • Secţiunea eseu clasele V-VIII – Vârtopeanu Miruna (Parohia Chizătău/ Şcoala Gimnazială Belinţ) îndrumată de Prof. Laurian Micu
  • Secţiunea desen clasele II-IV – Denisa Andreea Ţudic (Parohia Sinersig/ Şcoala Primară Sinersig) îndrumată de Pr. Nicoale Ciucur
  • Secţiunea desen clasele V-VIII – Anca Balaci şi Camelia Drăghicescu (Parohia Belinţ/ Şcoala Gimnazială Belinţ) îndrumate de Pr. Daniel Otescu

De asemenea, toţi participanţii au primit din partea organizatorilo diplome, cărţi şi iconiţe. Concursul s-a desfăşurat în Biserica Ortodoxă din Belinţ. Prin modul în care s-a înfăptuit această acţiune zonală credem că, atât preoţii, profesorii cât şi elevii participanţi, au contribuit la misiunea bisericii, cu toţii au adus prinosul credinţei în Dumnezeu. Toate aceste acţiuni au avut ca scop pregătirea tinerelor generaţii pentru a-şi câştiga un loc în Împărăţia Cerurilor prin credinţa pe care înaintaşii noştrii au încercat să o lase nealterată.

 

Comments are closed.