Concursul „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş” în Protopopiatul Făget

    faget (1)

Miercuri, 4 iunie, în sala de şedinţe a protopopiatului Făget s-a desfăşurat Concursul „Sfântul Iosif cel Nou de la Partos”, etapa zonală. La concurs au participat 38 de copii din parohiile şi şcolile din cuprinsul protopopiatului Făget, pregătiţi atât de preoţii din parohiile aparţinătoare cât şi de profesorii de religie de la clasă. Organizat de Mitropolia Banatului, concursul, este cel mai dorit de către copii, datorită celor cinci secţiuni ce reuşesc să cuprindă toate înclinaţiile lor: poezie, proză (eseu), cântec şi desen. „Dăruirea cu care participă aceşti copii este deosebită dacă ne gândim că ei sunt generaţia de mâine care se zbate să supravieţuiască tentaţiilor nenumărate ale « lumii moderne » şi să ducă mai departe valorile Ortodoxiei. De aceea este nevoie ca aceşti copii să se bucure de toată atenţia şi strădania noastră de a le cultiva sufletele cu cele mai valoroase învăţături” ne-a mărturisit prof. Mihaela Paulescu de la Şcoala Gimnazială Margina. Un fapt inedit este participarea a patru copii de la Centrul Educaţional „Patriarh Miron Cristea” din Făget de a căror pregătire s-au ocupat, atât pr. Ioan Jurj şi pr. Cristian Farcaş de la cele două parohii Făget I şi II, cât şi pr. Caius Andraşoni, coordonatorul Centrului Educaţional. Juriul format din pr. Cristian Tomescu, pr. Emanoil Vantu, prof. Vasile Gondoci şi prof. Ciprian Blaj au deliberat la cele cinci secţiuni astfel:

    Secţiunea Poezie:

    premiul I:  Andrei Jurj (parohia Făget I)

    premiul al II-lea:  Casian Andraşoni (parohia Mâtnicu Mic)

    premiul al III-lea:  Rareş Ionescu (parohia Temereşti)

    Secţiunea Eseu:

    premiul I:  Loredana Rain (parohia Temereşti)

    premiul al II-lea: Daliana Andraşoni (parohia Margina)

    premiul al III-lea: Andreea Stănescu (parohia Făget II)

    Secţiunea Cântec:

    premiul I: Ana Mareniuc (parohia Coşteiu de Sus/Şcoala Margina)

    premiul al II-lea: Alexandra Paulescu (parohia Coşava)

    premiul al III-lea:  Viviana Ghidura (parohia Margina)

    Secţiunea Desen – clasele II-IV:

    premiul I:  Alexandru Fornade (parohia Coşava)

    premiul al II-lea:  Ioana Vulpeş (parohia Margina)

    premiul al III-lea:  Teodora Covaci (parohia Temereşti)

    Secţiunea Desen – clasele V-VIII:

    premiul I:  Alina Lera (parohia Mănăştiur)

    premiul al II-lea:  Morena Borchescu (parohia Margina)

    premiul al III-lea:  Andrada Daminescu (parohia Făget I)

faget (2) faget

Comments are closed.