Conferinţa cu tema ,,Samarineanul milostiv şi iubirea aproapelui,,la Mitropolia Banatului

         Cu prilejul hotărârii Sfântului Sinod ca anul  2012 să fie numit ,,Anul omagial al Sfântului Maslu şi îngrijirii bolnavilor” în Patriarhia Română, Arhiepiscopia Timişoarei în colaborare cu Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara organizează conferinţa cu tema ,,Samarineanul milostiv şi iubirea aproapelui ” în data de 22 februarie, ora 10, în sala festivă a Centrului eparhial. Invitaţii conferenţiari sunt: Dr. Dan Cioată şi Dr. Gabriel Ciorîcă de la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Timişoara. Alături de studenţii teologi vor  fi prezenti toţi preoţii misionari şi mai ales cei care îşi desfăşoară activitatea în spitalele timişene, dat fiind că se va vorbi despre rolul credinţei în misiunea medicului şi preotului la căpătâiul bolnavului.

Comments are closed.