Conferinţă de presă

În ziua de 31 august a avut loc în sala festivă a Centrului eparhial conferinţa de presă organizată de sectorul social al Arhiepiscopiei Timişoarei coordonat de P.On. Părinte consilier Cristian Pavel. Aici, în prezenţa inspectorului general pentru învăţământ al judeţului Timiş, Domnul Marin Popescu, a directoarei Direcţiei judeţene pentru protecţia copilului, Doamna Rodica Negrea, a P.On. Părinţi protopopi din cuprinsul eparhiei şi a reprezentanţilor mass-media locale, reprezentanţii asociaţiei „Filantropia ortodoxă” din Alba Iulia au expus demararea în judeţul Timiş a proiectului “Reţea interregională de centre educaţionale”.

Proiectul face parte din reţeaua de centre educaţionale din Patriarhia Română, create într-un context în care societatea românească se confruntă cu grave probleme sociale şi economice precum şi cu o degradare tot mai accentuată a valorilor morale şi spirituale. Această situaţie generează mari dificultăţi în procesul de învăţământ şi afectează procesul de formare şi dezvoltare a personalităţii copiilor. Biserica propune prin acest proiect o soluţie de criză, promovând un model optim de prevenire a abandonului şcolar şi de dezvoltare personală e elevilor, prin îmbinarea valorilor celor trei componente de bază ale sistemului de educaţie: Biserică, Şcoală şi Familie. Acest model va fi aplicat în cadrul a 16 centre educaţionale care vor fi înfiinţate la nivelul judeţelor Alba, Mureş şi Timiş.

Leave a Reply