Conferință de presă pentru diseminarea rezultatelor proiectului SOCIAL

Marți, 11 decembrie 2012, la sediul Arhiepiscopiei Timișoarei, s-a desfăşurat un nou eveniment de promovare a rezultatelor proiectului „SOCIAL-Strategia de ocupare şi calificare prin învăţare şi activităţi pentru libertate” și o conferință de presă pe aceeași temă. Întâlnirea a avut loc cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului și cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Scopul evenimentului a fost prezentarea activităţilor specifice derulate şi promovarea economiei sociale şi modelului întreprinderilor sociale ce vor fi înfiinţate în proiect. Prezentările şi răspunsurile la întrebări au fost oferite de către Ina Rizoaica din echipa de proiect a Federaţiei Filantropia şi pr. consilier Cristian Pavel din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei. La eveniment au mai adus informații și au prezentat activitatea desfășurată cu beneficiarii și psihologul Alin Costache și dl. Adrian Ghiran, managerul întreprinderii sociale „Pâinea Vieții” din Timișoara. Majoritatea celor prezenţi au apreciat modelele de bune practici prezentate şi s-au interesat de stadiul dezbaterii cu privire la legislaţia în domeniul economiei sociale din România, ce facilităţi economice ar putea fi acordate acestui tip de întreprinderi şi care ar fi cea mai potrivită formă juridică de constituire a unei astfel de entităţi. Proiectul „SOCIAL – Strategia de ocupare şi calificare prin învăţare şi activităţi pentru libertate” este un proiect strategic implementat de către Administraţia Naţională a Penitenciarelor în parteneriat cu Federaţia Filantropia, Patriarhia Română şi o serie de instituţii de profil din Italia, fiind co-finanţat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POS DRU) Axa prioritară 6 – „Promovarea incluziunii sociale” Domeniul major de intervenţie 6.1 “Dezvoltarea economiei sociale” Proiect POSDRU/69/6.1/S/32801

Comments are closed.