Târg de Crăciun la Liceul Sportiv din Timişoara

 Miercuri, 12 decembrie, la Liceul Sportiv din Timişoara s-a deschis „Târgul de Crăciun” pentru copii organizat în colaborare cu Centrul eparhial cu scopul de a sprijini material pe copiii aflaţi în nevoi de la centrul de plasament din Găvojdia, judeţul Timiş. Iniţiativa a aparţiut profesoarelor de religie Cosmina Peia şi Nica Septimia, alături de  Reghina Mouszilek, consilier educativ în cadrul Şcolii şi Simona Bota, profesor de limba română, care de mai muţi ani în pragul marilor sărbători organizează astfel de acţiuni educative din dorinţa de a-i determina pe profesori si elevi să  fie atenţi la cei din jur şi la suferinţele lor. În deschiderea Târgului de Crăciun, au luat cuvântul directorul şcolii, profesorii implicaţi şi reprezentanţii centrului eparhial, care au transmis binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale, Nicolae, Mitropolitul Banatului şi salutul Preasfinţiei Sale, Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. „Această iniţiativă evidenţiază  generozitatea celor mici, dar cu siguranţă va deveni şi o sursă de inspiraţie pentru cei cu posibilităţi, să-şi îndrepte atenţia şi spre cei cu multe neajunsuri materiale şi cu anumite probleme de sănătate, care se vor bucura în aceste zile, când vor fi vizitaţi şi colindaţi. Odată cu mesajul colindelor orice dar primit aduce nădejde în sufletele copiilor, care îl vor vedea pe Domnul nostru Iisus Hristos ca un copil asemenea lor venit în lume să aducă cel mai mare dar, mântuirea oamenilor” ne-a declarat Pr. Zaharia Pereş, consilier cultural. Toate obiectele expuse au fost lucrate manual de către profesori, elevi şi chiar de părinţii copiilor. Amintim că pe lângă brăduţii confecţionaţi din hârtie şi carton, cununi de brad, felicitări, ghirlande, jucării, crenguţe ornate şi alte decoraţinui de Crăciun cu sprijinul Sectorului cultural al Arhiepiscopiei Timişoarei s-au confecţionat zeci de icoane, litografiate cu imaginea Naşterii şi Botezului Domnului, care au adus mai aproape de cei prezenţi marile sărbători de sfârşit şi început de an.  „În această perioadă pe lângă proiectele catehetice aflate în desfăşurare în eparhia noastră răspundem tuturor profesorilor de religie dornici să organizeze diverse manifestări cultural educative cu prilejul Sfintelor Sărbători oferindu-le mici atenţii constând din cărţi de rugăciune, iconiţe, materiale didactice, aşa cum s-a desfăşurat şi la târgul de astăzi” ne-a precizat pr. Sorin Lungoci, consilier la Sectorul de Învăţământ şi tineret. În zilele următoare şi alte licee timişorene vor organiza astfel de acţiuni umanitare menite să aducă seninătate, pace şi bucurie în viaţa altor copii care se confruntă cu situaţii mai speciale.

Comments are closed.