Au debutat conferinţele dedicate memoriei arhimandritului Teofil Părăian

Conferinte dedicate memoriei pr. Teofil Paraian

O nouă serie de conferinţe a debutat marţi, 6 mai la Timişoara. Întâlnirile de dialog duhovnicesc derulate în perioada 6-8 mai în Aula Magna a Universităţii de Medicină şi Farmacie “Victor Babeş” din Timişoara, îl au în atenţie pe cel cunoscut îndeobşte drept „ Părinte bucuriei”, Arhimadritul Teofil Părăian. Devenită deja tradiţie în oraşul de pe Bega, manifestarea intitulată generic „ Vremea Bucuriei” aduce aminte timişorenilor de frumoasele întâlniri de suflet cu duhovnicul de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, ce obişnuia să conferenţieze în această perioadă a anului la Timişoara. Ediţia din acest an are în vedere în mod special o temă predilectă abordată de părintele Teofil în întâlnirile sale cu tinerii, şi anume, învăţăturile duhovniceşti desprinse din filele Patericului. Prima conferinţă din cadrul manifestăriii a fost susţinută de arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei, şi s-a intitulat „ Marii mistici ai Patericului egiptean”, iar cea de-a doua conferinţă, intitulată „ Stareţii Patericului Românesc”, va avea loc astăzi de la ora 19:00 şi va fi susţinută de protos. Mihail Bobârnat, de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus. Evenimentele dedicate Părintelui Teofil se vor încheia joi, 8 mai, când Preasfiţitul Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului va susţine conferinţa „Cuvânt şi tăcere despre Dumnezeu” .

Manifestarea este organizată de Mitropolia Banatului împreună cu ASCOR Timişoara şi Universitatea de Medicină şi Farmacie „ Victor Babeş” din Timişoara

DSC_0150 DSC_0144 DSC_0146

Comments are closed.