Sfântul Andrei Şaguna în Parohia Timişoara-Iosefin

 Sf.Ier.Andrei Saguna

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu acordul Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, la iniţiativa Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, bisericii „ Naşterea Maicii Domnului” a Parohiei Timişoara-Iosefin i se va oferi în dar , la solicitarea preoţilor şi credincioşilor, o părticică din moaştele Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei.

Ceremonia de primire a Sfintelor Moaşte va avea loc sâmbătă, 10 mai 2014, începând cu ora 9:00, când racla va fi aşezată spre închinare în biserica parohială şi va fi oficiată Sfânta Liturghie de către Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi.

Sărbătoarea primirii Sfintelor Moaşte la parohia Timişoara-Iosefin constituie un prilej de întărire în credinţă şi de sporire a evlaviei credincioşilor timişoreni şi totodată de cunoaştere a vieţii şi nevoinţelor Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, care a luptat pentru apărarea credinţei strămoşeşti şi luminarea prin cultură a poporului român.

Comments are closed.