Conferinţe pe teme biblice la Timişoara

       Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, Arhiepiscopia Timişoarei şi Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara organizează în perioada 22- 25 mai ciclul de conferinţe „Evanghelia după Ioan, mărturia ucenicului iubit”. Comunicările vor susţinute de susţinute de preotul romano-catolic Tecle Vetrali, profesor de studii biblice la Institutul de Studii Ecumenice din Verona, Italia. Programul evenimentului cuprinde 3 zile dedicate studiului şi comentariilor biblice pe marginea Evangheliei după Ioan. În acest sens, vor avea loc şase conferinţe, după cum urmează: marţi, 22 mai, de la ora 11:00, „Viziunea globală a cărţii” iar de la ora 19:00 „Începutul Revelaţiei”; miercuri, 23 mai, de la ora 11:00, „Centrul Revelaţiei”, iar de la ora 19:00, „Cina lui Iisus şi cuvântul de despărţire”; vineri, 25 mai, de la ora 11:00, „Preaslăvirea lui Iisus” şi de la ora 19:00, „Cel înviat”.

Conferinţele vor avea loc la Universitatea de Vest din Timişoara din Bvd. Vasile Pârvan nr. 4.

Comments are closed.